Badania wykazały, że już samo oglądanie filmów z kotami w internecie może poprawić humor i wywołać u nas pozytywne emocje - nic więc dziwnego, że posiadanie kota w domu ma wiele zalet. Dziś przedstawimy Wam kilka z nich:

1. POSIADANIE KOTA JEST LEPSZE DLA ŚRODOWISKA.

Czy wiesz co to jest ślad węglowy? Ślad węglowy to suma emisji gazów cieplarnianych, jaką wywołujemy żyjąc– zarówno w sposób bezpośredni, jak i pośredni. Inaczej mowiąc, jest to koszt, jaki środowisko ponosi w związku z naszym życiem i konsumpcją. Jeśli martwisz się swoim śladem węglowym, możesz być pewien, że lepszą opcją jest mieć kota niż psa. Badanie z 2009 r. wykazało, że zasoby potrzebne do nakarmienia psa w ciągu jego życia tworzą taki sam ślad ekologiczny jak jazda Land Cruiserem. Tymczasem koty - które jedzą mniej i częściej spożywają ryby niż, np. pokarm z kukurydzy lub wołowiny - mają ślad węglowy przybliżony do małego samochodu osobowego.

2. KOTY POMOGĄ CI POGODZIĆ SIĘ ZE STRATĄ.

Utrata ukochanej osoby jest niezwykle bolesna, ale jednym z najlepszych sposobów radzenia sobie z nią jest posiadanie zwierzaka. Wykazano, że koty pomagają ludziom szybciej pogodzić się ze stratą, a dzięki nim ludzie wykazują mniej fizycznych objawów bólu, takich jak np. płacz. Pomimo tego, że są "tylko" zwierzętami, koty służą nam jako wsparcie w trudnych chwilach. Ludzie w żałobie mówią, że rozmawiają ze swoim zwierzakiem, aby pozbyć się smutku i żalu, ponieważ często łatwiej jest porozmawiać z kimś, kto nie zareaguje w negatywny sposób i nie osądza nas, tak jak może robić to inny człowiek.

3. KOT POMOŻE CI ZNALEŹĆ PARTNERA.

Jeśli jesteś singlem i masz trudności w randkowaniu, zaadoptuj kota! Brytyjska ankieta wykazała, że 82 procent kobiet stwierdziło, że bardziej pociągają ich partnerzy, którzy lubią zwierzęta. Warto dodać, że posiadanie psa to ogromna zaleta w życiu towarzyskim, ale aż 90% badanych, samotnych kobiet stwierdziło, że mężczyźni posiadający kota są „milsi” niż inni faceci. Dodanie informacji, że posiadasz kota na swoim profilu randkowym, może zdziałać cuda pod względem liczby otrzymanych wiadomości - ale pamiętaj, że kot jest na całe życie, nie tylko do momentu znalezienia drugiej połówki.

4. WŁAŚCICIELE KOTÓW SĄ INTELIGENTNI.

Ankieta przeprowadzona w 2010 r. przez brytyjskich właścicieli zwierząt domowych przez University of Bristol wykazała, że osoby posiadające koty częściej miały wykształcenie wyższe, niż ich odpowiedniki "psiarze". W 2014 r. Badacz z Wisconsin przeprowadził ankietę wśród 600 studentów i również stwierdził, że właściciele kotów byli bardziej inteligentni. Warto dodać, że prawdopodobnie to nie sam kot sprawia, że właściciel jest mądrzejszy. Przyczyną może być to, że mądrzejsi ludzie zwykle pracują dłużej, a ponieważ koty wymagają trochę mniej uwagi niż psy, są lepszym wyborem dla zapracowanego mądrali.

5. KOT DOBRZE WPŁYWA NA TWOJE SERCE.

Posiadanie zwierzaka jest dobre dla zdrowia twojego serca. Koty obniżają poziom stresu i lęku w twoim życiu. Już samo głaskanie kota ma pozytywny efekt uspokajający. Właściciele kotów są bardziej zrelaksowani i ogólnie mniej stresowani. . Jedno z badań wykazało, że w ciągu 10 lat właściciele kotów byli o 30 procent mniej narażeni na śmierć z powodu zawału serca lub udaru mózgu niż właściciele innych zwierząt. 

6. KOTY SPEŁNIAJĄ TWOJĄ POTRZEBĘ ŻYCIA W GRUPIE. 

Stereotyp, że psy są bardziej przywiązane niż koty jest wyjątkowo przekłamany. W rzeczywistości okazuje się, że koty mogą być równie dobrymi towarzyszami jak psy, szczególnie dla kobiet. Austriackie badanie przeprowadzone w 2003 roku wykazało, że posiadanie kota w domu jest emocjonalnym odpowiednikiem posiadania romantycznego partnera. Badania wykazały również, że koty są zdolne do zapamiętywania okazanej im życzliwości i odwdzięczają się nam później.

7. KOTY MÓWIĄ DUŻO O TWOJEJ OSOBOWOŚCI.

Twój wybór zwierzaka świadczy o twojej osobowości. Podczas, gdy miłośnicy psów są bardziej otwarci, głośni i spontaniczni, właściciele kotów są cichsi i bardziej zamknięci w sobie. Jednak jeśli chodzi o wiarygodność i zaufanie innych ludzi- kociarze przodują. Badania wskazują, że właściciele kotów są rzadziej skłonni do manipulacji i są skromniejsi.

8. LEPSZY SEN.

Kilka badań i sondaży w Wielkiej Brytanii wykazało, że ludzie uwielbiaja spać ze swoimi kotami, a czasem nawet twierdzą, że lepiej spać z kotem niż z człowiekiem. Niedawne badanie z Mayo Clinic Center for Sleep Medicine wskazuje, że 41 procent osób biorących w nim udział wskazało, że spało im się lepiej u boku zwierzaka, a tylko 20 procent stwierdziło, że futrzak przeszkadzał im podczas snu. 

9. POSIADANIE KOTA OZNACZA MNIEJ ALERGII.

W 2002 r. National Institutes of Health opublikowało badanie, w którym stwierdzono, że dzieci poniżej pierwszego roku życia, które miały kontakt z kotami, rzadziej chorowały na alergie - nie tylko na zwierzęta. Według dr Marshalla Plauta „wysoka ekspozycja na zwierzęta domowye we wczesnym okresie życia wydaje się chronić nie tylko przed alergią na zwierzęta domowe, ale także przed innymi typowymi alergiami, takimi jak alergia na roztocza,czy trawy”. 

10. KOTY MOGĄ URATOWAĆ TWOJE ŻYCIE.

Koty mają reputację zdystansowanych i nie troszczących się o swoich ludzi, ale przez lata uratowały niezliczone życia. Było tak w przypadku kota z Wielkiej Brytanii, który uratował swojego pana przed atakiem epileptycznym. Podobnie było w przypadku, gdy kot w Montanie obudził swoich właścicieli, gdy rura gazowa zaczęła przeciekać. Strażacy później powiedzieli parze, że ich dom mógłby wybuchnąć, gdyby nie interwencja kota.

Masz kota? Jesteś szczęściarzem! Zalety posiadania kota nie mają końca. Z pewnością każdy właściciel mruczka zgodzi się, że towarzystwo zwierzęcia korzystnie wpływa na jego życie. Kochajmy koty i dbajmy o nie!