Ze względu na swoje zbawienne właściwości czystek staje się niezwykle popularnym suplementem. Chętnie zażywają go ludzie, ale z jego zalet korzystać mogą również koty. Zastanawiasz się jaką rolę pełni czystek w diecie kota? Sprawdź, na które właściwości tej rośliny szczególnie warto zwrócić uwagę. 

Czystek - co to jest? 

Czystek (Cistus incanus) to roślina należąca do rodziny czystkowatych, która liczy około 50 gatunków. Czystek pochodzi prawdopodobnie z terenów basenu Morza Śródziemnego, a do Polski został przywieziony w celu uprawy. Czystek odznacza się charakterystycznymi kwiatami w kolorach: białym, ciemnoróżowym i jasnopurpurowym. Czystek to roślina o szerokim zastosowaniu w medycynie. Okazuje się, że czystek dla kota to również bardzo dobry pomysł.

Czystek jako suplement diety kota

W kociej diecie nie może zabraknąć pewnych elementów. Wysokomięsne karmy pełnoporcjowe dla kotów najczęściej zawierają wysokie dawki witamin oraz substancji mineralnych. Dlatego więc pożywienie dorosłego, zdrowego kota nie musi być zawsze uzupełniane suplementami. Jednak w zależności od ewentualnych potrzeb każdy kot potrzebuje także dodatkowych, indywidualnie dopasowanych substancji odżywczych pod postacią suplementów uzupełniających. Możesz stosować je na przykład podczas choroby, w walce z pasożytami, dla poprawy wyglądu sierści i stanu skóry, czy dla wsparcia niektórych funkcji organizmu. Jeśli zależy Ci właśnie na takich efektach, czystek będzie idealnym wyborem. 

Czy czystek jest bezpieczny dla kota?

Wszystkie dobroczynne właściwości, za które kochamy czystek, mogą mieć również pozytywny wpływ na nasze zwierzęta domowe. Dlatego czystek dla kota to bardzo dobry pomysł. Nie musisz się martwić, ponieważ jest to roślina bezpieczna i trudno ją przedawkować. Oczywiście jest to możliwe, dlatego pamiętaj o tym, żeby nie przekraczać odpowiedniej dawki. Łatwo włączyć go do diety kota karmionego karmą z puszki, ale również na diecie BARF. Czystek to uniwersalny suplement, który pasuje do dowolnego modelu żywienia, który wybrałeś dla swojego kota. Nie wchodzi w reakcję z żadnym ze składników karm komercyjnych. Nie blokuje też wchłaniania makro i mikroelementów ani witamin. 

Właściwości i cechy czystka

W naszym sklepie znajdziesz pochodzące z certyfikowanych ekologicznych upraw świeżo mielone BIO ziele czystka Holista. Zawiera ono szereg biologicznie czynnych substancji o działaniu antyoksydacyjnym i immuno protekcyjnym. Czystek siwy znany jest z wysokiego poziomu związków aromatycznych, podawany regularnie w pokarmie powoduje zmianę zapachu ciała stając się naturalnym repelentem na pasożyty jak np. kleszcze. Ważną cechą czystka jest przede wszystkim wysoka zawartość polifenoli – silnych związków antyoksydacyjnych, które odpowiadają za usuwanie z organizmu wolnych rodników. W efekcie roślina to obniża się ryzyko wielu chorób. Czystek wzmacnia organizm, powstrzymuje uwalnianie histaminy czyli substancji, która powoduje wystąpienie nieprzyjemnych objawów alergii. Czystek zastosujesz również przy nawracających problemach grzybiczych. Ziele czystka może także hamować postęp boreliozy (choroby przenoszonej przez kleszcze), ale jej nie leczy! 

Czystek odstrasza kleszcze i komary

Czystek stanowi wspaniałe uzupełnienie ochrony przeciw kleszczom i komarom. Jego zapach odstrasza pasożyty. Czystek nie zastąpi jednak innych zabezpieczeń, nie powinien stanowić jedynej ochrony kotów, ale może być jej dobrym uzupełnieniem. Jeśli zależy Ci na wsparciu w walce z kleszczami, najważniejsza jest regularność w dodawaniu czystka do diety przez dłuższy czas. Na pierwsze efekty działania trzeba poczekać nawet do 10 tygodni. W przeciwieństwie do chemicznych, ogólnodostępnych preparatów odstraszających owady, czystek jest w pełni naturalny i zupełnie nieszkodliwy dla naszego kota. Co ciekawe, regularne podawanie czystka wpływa również na zapach sierści naszego pupila, który odczujemy także my, opiekunowie. Dla ludzi jest on przyjemniejszy, a dla pasożytów nie do zniesienia.

Ile i w jakiej formie podawać czystek kotu?

Smak ziół nie jest szczególnie atrakcyjny dla kotów. Podawanie czystka zależy więc od tego, w jakiej formie kot będzie miał chęć go przyjmować. Możesz dodawać go bezpośrednio do miski - po prostu wymieszać go z jedzeniem. Drobno zmielony czystek możesz również przemycić z płynnym przysmakiem. Czystek mielony jest świetnie przyswajalny przez organizm. Pamiętaj, że działanie zioła dostrzeżesz dopiero po dłuższym okresie stosowania. Ważna jest zatem systematyczność i okres dodawania do kociej diety. Zalecana dawka to 1 gram na dzień. Nie musisz sugerować się wagą kota, wspomniana dawka będzie bezpieczna bez względu na to czy masz kota, który waży 4, 5, czy 6 kg. 1 gram to porcja wystarczająca, by dać oczekiwany efekt.

Zdrowie Twojego kota jest priorytetem

Rozsądna suplementacja diety czystkiem nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi. Nie ma również jakichkolwiek przeciwwskazań do wprowadzenia tego zioła do diety Twojego futrzaka. A co z wiekiem kota? Czystek podawany w odpowiedniej dawce jest bezpieczny dla kociąt, kotów dorosłych i seniorów. Możesz podawać go z komercyjną karmą i przy diecie BARF. Zdajemy sobie sprawę, że każdy opiekun chce jak najlepiej zadbać o swojego pupila. Zdrowie i dobre samopoczucie Twojego kota, to jeden z naszych priorytetów. Wierzymy, że w naszym bogatym asortymencie znajdziesz wiele suplementów, które pomogą ci w opiece nad mruczkiem.