Koty to zwierzęta, które uwielbiają chodzić własnymi ścieżkami. Lubią wspinaczki, balansowanie po wąskich barierkach, przesiadywanie na parapetach i spacery w miejscach, które nie zawsze są dla nich bezpiecznie. Koty posiadają bardzo silnie rozwinięty instynkt łowiecki, który sprawia, że do pełni szczęścia niezbędna jest im uważnie prowadzona obserwacja otoczenia. Możliwość oglądania świata poza mieszkaniem jest zatem bardzo ważna, dla zapewnienia pupilowi odpowiednich warunków życia. Aby zerwać z nudną rutyną i zapewnić zwierzęciu dodatkową rozrywkę, wielu opiekunów decyduje się na wypuszczanie pupila na balkon. Należy jednak pamiętać, że kot nie zawsze spada na cztery łapy. Aby odpowiedzialnie chronić go przed upadkiem z wysokości, należy zabezpieczyć balkony i okna. Posłuży do tego specjalna siatka na balkon dla kota. 

Zabezpieczenie balkonu przed kotem

Decydując się na kota, musisz wziąć odpowiedzialność za jego zdrowie oraz bezpieczeństwo. Montaż siatki zabezpieczającej dla kota jest więc koniecznością, na którą należy się przygotować. Chroni ona życie i zdrowie czworonoga. Producenci kocich zabezpieczeń wychodzą naprzeciw oczekiwaniom opiekunów i nieustannie poszerzają swoje oferty o estetyczne i zarazem solidne siatki. To najlepsze rozwiązanie, które z powodzeniem uchroni twojego kota przed nieprzewidzianymi zdarzeniami. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, silniejszy wiatr, niepewna nawierzchnia, czy odwracający uwagę kota ptak. Naturalna chęć polowania i związane z tym ryzyko mogą skończyć się dla kociaka tragicznie. Zabezpieczenie balkonu jest również konieczne w mieszkaniach na parterze. Siatka pomoże uchronić kota przed wyjściem na ulice, gdzie narażony jest na potrącenie przez samochód. W naszym sklepie internetowym znajdziesz cały szereg specjalnych siatek zabezpieczających balkon i okna. W tym artykule podpowiemy jak odpowiednio wybrać siatkę i zapewnić pupilowi możliwość oglądania świata zewnętrznego. Sprawdź, na które z siatek szczególnie warto zwrócić uwagę.

Siatka na balkon i okno dla kota – jaką wybrać?

Trzy podstawowe kolory siatek na balkony i okna to: czarny, biały i transparentny. Wszystkie siatki, które znajdziesz w naszym sklepie są dyskretne, eleganckie i niedrogie. Można mieć pewność, że zabezpieczone siatką okno lub balkon będą wyglądać estetycznie i nowocześnie. Polecane są do domów i bloków. Wszystkie siatki są wiązane, wytrzymałe i odporne na promieniowanie UV. Można stosować je wewnątrz i na zewnątrz. Siatki z mniejszą średnicą nadają się także dla ochrony małych kotów. Większość siatek to polipropylen, czyli materiał bardzo wytrzymały, odporny na uszkodzenia i łatwy do utrzymania w czystości. Odpowiednio założona siatka ochronna dla kota powinna uniemożliwić zwierzęciu przedostanie się na drugą stronę. Przed zakupem należy więc dokładnie zmierzyć przestrzeń, którą chcemy zabezpieczyć i wybrać odpowiednią długość oraz szerokość. Jeżeli siatka zabezpieczająca zostanie poprawnie zamontowana będziemy mogli mieć pewność, że zapewniamy naszemu pupilowi odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Z pomocą przyjdzie tu np. siatka ochronna dla kota 4x3m, lub większa siatka o wymiarach 8x3m od Trixie. 

Montaż siatki balkonowej dla kota

Siatkę dla kota najczęściej zakupisz w postaci gotowego zestawu do samodzielnego montażu. W zestawie znajdziesz haki, kołki i sznurek mocujący. Możesz samodzielnie zamontować ją w oknie lub na balkonie, ale jeśli nie czujesz się na siłach możesz oddać to w ręce profesjonalistów. Przy samodzielnym montażu siatki powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Należy dobrze napiąć siatkę, jeśli będzie zbyt luźna może łatwo się uszkodzić. Trzeba również solidnie przytwierdzić ją do wszystkich sąsiadujących z nią powierzchni. Zwróć również uwagę na to, czy wszystkie szczeliny i zakamarki są precyzyjnie osłonięte. 

Zabezpieczenie okien przed kotem

Wiemy już o tym, że siatka na balkon dla kota jest niezbędna, jeśli pod jednym dachem żyje z nami zwierzę, a my chcemy podarować mu odrobinę wolności na świeżym powietrzu. Równie ważna jest też siatka na okno dla kota. Jeśli lubimy i chcemy pozostawić sobie możliwość otwierania okien na oścież należy mieć na uwadze to, że uchylone okno jest tak samo niebezpieczne, jak to otworzone na oścież. Kot może zrobić sobie krzywdę, gdy zaklinuje się pomiędzy oknem a ramą. W przypadku kotów instynkt samozachowawczy często przegrywa z innymi instynktami – szczególnie tym łowieckim. Siatkę możemy zamontować na dwa sposoby. Bezpośrednio w ramie okna, co pozwoli nam otwierać okna na oścież, albo mocując ją do zewnętrznej ramy okna na wysokości uchyłu. Co istotne, zawsze można ją szybko i łatwo zdemontować.

Bezpieczny i przyjazny balkon dla kota

Balkon dla kota można urządzić w ciekawy i kreatywny sposób. Koty uwielbiają ostrzyć sobie pazurki, dlatego warto przemyśleć też zakup drapaka. W ten sposób zapewnimy kotu rozrywkę, oszczędzając przy okazji nasze meble. Ciekawą opcją jest również wysianie trawki dla kota. Zielony balkon będzie dla kota namiastką natury. Należy jednak pamiętać o sunięciu roślin trujących. Koty lubią podgryzać listki, dlatego nie należy pozostawiać na balkonie doniczek z niebezpiecznymi dla nich okazami. Dla odpoczywających na powietrzu mruczków ciekawą propozycją będą też różnorodne legowiska. Sprawdź naszą ofertę i zapewnij swojemu zwierzakowi wygodę, a sobie możliwość swobodnego otwierania okien.