Koty to istoty ciekawe świata, a czas wiosenny obfituje w nęcące kota zapachy, przelatujące owady i ptaki. Wspólne przechadzki po okolicy to wspaniały sposób na zapewnienie kotu rozrywki i nowych bodźców. Jeśli zastanawiasz się nad wspólnymi spacerami, przygotuj się by zapewnić swojemu pupilowi bezpieczeństwo już od pierwszego wyjścia. Szelki i smycz to idealne rozwiązanie dla obu stron. W naszym sklepie internetowym znajdziesz cały niezbędny sprzęt. W tym artykule podpowiemy Ci, jak bezpiecznie zabrać zwierzaka na spacer, nie narażając go na zbyt duży stres.

Odpowiednie szelki i smycz na spacer z kotem

Żeby wyjść z naszym mruczkiem na spacer, najpierw powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie szelki i smycz. Ważne, aby oba akcesoria były przede wszystkim wygodne i lekkie dla naszego pupila. Szelki nie mogą być zapięte zbyt ciasno, gdyż będą ograniczać ruchy kota i spowodują dyskomfort. Z kolei zbyt duże, mogą grozić wyswobodzeniem się z nich kota, co może doprowadzić do niechcianej ucieczki.  Dobrze dopasowane szelki zapewniają komfort podczas eksplorowania otoczenia. Żeby wybrać odpowiednie, zmierz kota w obwodzie klatki piersiowej i karku, a wynik porównaj z zakresem regulacji szelek producenta. W naszym sklepie internetowym znajdziesz m.in.:  Szelki sportowe All For Cats, wygodne szelki z sieteczki X-Cat, lub mniej zabudowane składające się z połączonych ze sobą pasków szelki regulowane Chico. Na pierwsze spacery z kotem wystarczy nam smycz taśmowa dla kota. 

Identyfikatory i adresówki dla kotów

Poza szelkami warto założyć kotu obrożę z adresatką. Pomoże nam to w zidentyfikowaniu pupila w przypadku ucieczki. Jeśli kot wyślizgnie nam się z szelek, na szyi będzie znajdowała się obroża z danymi. Na adresówce warto zamieść swój numer telefonu, tak, aby osoba, która znajdzie kota, mogła od razu do nas zadzwonić. Błąkający się bezpański kot może skończyć w schronisku dla zwierząt lub zostać przygarniętym przez osobę, która nie będzie miała pojęcia, że ktoś go szuka. Identyfikator może temu zapobiec. Pamiętajmy jednak, że zwykła obroża może spowodować niebezpieczeństwo w razie zaczepienia się. Należy wybrać taką, która posiada gumeczkę, bezpieczne zapięcie i pozwala na wyjęcie głowy w razie zagrożenia. W naszym sklepie znajdziesz m.in: TRIXIE Obróżka dla kota odblaskowa "MY HOME” oraz adresówkę Trixie. (Pamiętaj również o zaczipowaniu swojego pupila! )

Jak przyzwyczaić kota do szelek?

Trening zacznij w domu. Zanim wybierzesz się z kotem na spacer, musisz przyzwyczaić go do nowego nabytku. Zwierzak musi oswoić się z nieznanymi mu dotąd akcesoriami spacerowymi. Zakładaj kotu szelki kilka razy w ciagu dnia, stopniowo wydłużając czas noszenia. Mruczek z czasem o nich zapomni i zacznie poruszać się we własnym tempie i sam zdecyduje, o tym, co chce zwiedzać.

Pierwsze wyjście kota na spacer

Kiedy zdecydujesz się na opuszczenie czterech kątów, na pierwszy spacer wybierz w miarę spokojne miejsce. Najlepiej z dala od źródeł hałasu. Na spacer warto zabrać ulubioną zabawkę kota- dzięki niej zapomni o strachu przed nieznanym otoczeniem. Pamiętaj, że im pewniej kociak będzie czuł się na wspólnych wyjściach, tym większą przyjemność będą mu one sprawiały. Świat zewnętrzny jest dla zwierzaka bardzo ciekawy – wypełniony rozmaitymi dźwiękami i zapachami, które naturalnie pociągają drapieżnika. Rolą odpowiedzialnego opiekuna jest jak najlepsze wyeliminowanie niebezpieczeństw, które mogą na niego czyhać. Pamiętajmy, że w naszych rękach znajduje się zdrowie i los naszego mruczącego przyjaciela, który ma tylko jedno życie, nie dziewięć.

O czym pamiętać podczas spaceru?

Nie oczekuj, że podczas wspólnych wycieczek kot od razu będzie chodził posłusznie przy twojej nodze. Spacer z kotem w szelkach nie powinien być lekcją „posłuszeństwa”. Uzbrój się w cierpliwość i pozwól swojemu kotu przejąć inicjatywę. Jako opiekunowie musimy pamiętać jednak, że nie każdy kot będzie wielbicielem wspólnych wycieczek. Może okazać się, że Twój zwierzak jest typem domatora i nie w głowie mu spacery.  Uszanuj jego potrzebę spokoju i nie przekonuj na siłę. Radość i dobre samopoczucie Twojego kota, to jeden z naszych priorytetów. Wierzymy, że bez względu na charakter Twojego kociaka, w naszym bogatym asortymencie znajdziesz dla niego coś naprawdę satysfakcjonującego.