Uczulenie na kota dotyka aż 10% populacji i jest to problem, który występuje 2 razy częściej niż uczulenie na psa. Błędnym stwierdzeniem, o którym bardzo często się słyszy, jest fakt, że kocia sierść sprawia, że nasze objawy alergii się nasilają. Uporczywy katar, łzawienie oczu, wysypka oraz duszności nie są spowodowane jedynie przez sierść kota. W większości przypadków winowajcą jest ślina kota. Głównymi alergenami jest białko Fel d1 oraz Fel d4, którego największe stężenie występuje właśnie w kociej ślinie. Mruczki podczas toalety, nanoszą na sierść alergeny, które rozprowadzane są w całym domu i pozostawiane na wszystkich przedmiotach, z którymi mają styczność. Problematyczny związek unosi się także w powietrzu i wywołuje u alergików męczące objawy ze strony układu oddechowego.

Zatem jakie rasy kotów są najlepsze dla alergików i astmatyków?

1. Kot Syberyjski

koty dla alergików, kot syberyjski, kotamy

Pomimo tego, że jest to kot z dużą ilością sierści, zdaniem naukowców, to właśnie ta rasa kota jest najbliżej hipoalergiczności. W jego ślinie znajduje się bardzo niski procent alergenów Fel d1 oraz Fel d4, które wywołują alergie. Szacuje się, że 75% alergików nie wykazuje objawów alergicznych na Koty Syberyjskie.
Pomijając fakt, że jest to najbezpieczniejszy kot dla uczuleniowców, należy dodać, że rasa ta należy do niezwykle inteligentnych, kochających i czułych zwierzaków. Chętnie uczestniczą w zabawach i są bardzo zwinne i skoczne, co sprawia właścicielowi dużo radości.

2. Kot Sfinks

koty dla astmatyków, kot sfinks, kotamy

Kot Sfinks posiada w ślinie również alergen Fel d1, jednak o mniejszym stężeniu, dzięki czemu pokonanie objawów wywowułujących stan alergiczny jest znacznie łatwiejszy niż w przypadku innych ras kotów.
Jednakże posiadając Sfinksa należy dbać o jego higienę, ponieważ w łoju wydzielanym przez skórę występuje wysokie stężenie uczulającego alergenu. Kąpiąc go raz w tygodniu, używając szamponów przeznaczonych do kociej pielęgnacji, możemy zmniejszyć ilość wydzielanego białka Fel d1 do 90%.
Jest kotem bardzo kontaktowym, który uwielbia przebywać w towarzystwie człowieka. Jeśli szukasz przyjaciela, który przywiąże się do Ciebie i będzie pragnął Twojego przytulania i głaskania - wybierz Sfinksa.


3. Kot Balijski

kot dla alergików, kot balijski, kotamy

Dlaczego jest to odpowiedni kot dla alergika? Podobnie jak wyżej wymieniony Sfinks, Kot Balijski wydziela mniej alergenu odpowiedzialnego za alergię u ludzi.
Jest to kot, który potrzebuje atencji i miłości opiekuna. Lubi się bawić i szybko uczy się sztuczek, takich jak np. aportowanie. Dodatkowym atutem tej rasy jest łatwa pielęgnacja futra. Warto zakupić w tym przypadku odpowiednią szczotkę, by Twój pupil czerpał przyjemność w trakcie czesania.

4. Kot Orientalny Krótkowłosy

kot dla astmatyka, kot orientalny krótkowłosy, kotamy

Jest to kolejny koci kandydat, który jest idealny dla osób wrażliwych na alergeny. Kot orientalny krótkowłosy jest bliskim kuzynem Sfinksów. Wymaga również częstej pielęgnacji w postaci kąpieli i czesania.
Jeśli wybierzesz kota orientalnego – zyskasz doskonałego przyjaciela, ponieważ jest to bardzo kochający i przywiązujący się do właściciela mruczek.

5. Kot Jawajski

koty dla uczulonych, kot jawajski, kotamy 

Czy ten kot przypomina Wam, któregoś z wyżej wymienionych? Z pewnością tak! Kot Jawajski powstał w wyniku skrzyżowania dwóch znanym już nam ras - kota balijskiego i kota orientalnego krótkowłosego. Z wyglądu i charakteru przypomina swoich kuzynów. Kocha zabawę, głaskanie i towarzystwo człowieka. Bardzo lubi sport i jedzenie. Jest idealny dla osób, które szukają kota aktywnego i łatwego do szkolenia.

6. Kot Devon Rex

które koty najmniej uczulają, kot devon rex, kotamy 

Devon Rex należy do małych kotów, których waga nie przekracza 4kg. Również koty tej rasy o wiele mniejszym stopniu uczulają niż inne koty. Wystarczy przestrzegać kilku zasad, aby objawy alergii zostały zmniejszone. Przede wszystkim należy często kąpać kota, dbać o porządek w domu (wycierać kurze oraz odkurzać) i starać się nie wpuszczać pupila do łóżka, w którym śpimy. Ostatnia zasada może być dla właściciela najtrudniejsza, ponieważ kotki te uwielbiają spać obok opiekuna i się do niego przytulać. Ciężko znoszą samotność i rozłąkę z właścicielem.

7. Kot Cornish Rex

koty dla uczuleniowców, kot cornish rex, kotamy

Zarówno Cornish, jak i Devon są dobrym wyborem dla uczuleniowców. Cornish Rex wymaga częstych kąpieli, podobnie jak Sfinks, z powodu szybko przetłuszczającej się skóry, wywołującej zwiększenie alergenu Fel d1.
Uważany jest za bardziej "psiego" niż "kociego" zwierzaka. Ma ciekawy i zabawny temperament. Uwielbia zabawę i jest idealnym kotem dla dzieci. Nie zachowuje się agresywnie i nie lubi używać pazurów.

8. Kot Bengalski

koty dla uczulonych, kot bengalski, kotamy

Kot Bengalski jest ostatnim odpowiednim kandydatem na domowego pupila dla osób zmagających się z alergią.
Kot bengalski posiada aksamitne futerko, pokryte plamami, które upodobniają go do egzotycznych drapieżników. Jednakże nie jest to rasa agresywna. Wręcz przeciwnie - to kochany i przyjacielski towarzysz, który uwielbia spędzać czas z domownikami.


Jak zredukować objawy alergii na kota? Oto kilka cennych wskazówek:
- postaraj się nie wpuszczać kota do łóżka
- codziennie wietrz dom/mieszkanie
- często i dokładnie sprzątaj w domu/mieszkaniu
- zrezygnuj z wykładzin, dywanów i zasłon
- regularnie dbaj o higienę kota kąpiąc go i czesząc
- jeśli Twój pupil nie posiada zamkniętej kuwety, koniecznie mu ją kup
- do czyszczenia kuwety używaj jednorazowych rękawiczek