Czy kiedykolwiek spotkaliście się z "psim" zachowaniem u Waszych kotów? Czy byliście świadkami aportowania zabawek przez wasze futrzaki? A może całkiem przypadkiem nakryliście je na szczekaniu? Jeśli tak, ten artykuł jest stworzony dla Was! A jeśli nie wierzycie w psie zachowanie u kotów, tym bardziej zachęcam Was do przeczytania lektury do końca. :) 


1. MÓJ MRUCZEK APORTUJE
W największym stopniu psi charakter wykazują rasy kotów takie jak maine coon, ragdoll czy kot abisyński. Bywa jednak tak, że nawet najbardziej powszechny kot w Polsce, czyli kot europejski krótkowłosy, znany potocznie jako "dachowiec", potrafi sprawić swoim opiekunom ogrom frajdy, przynosząc im wcześniej rzuconego patyka czy ulubioną myszkę. Takie zachowanie wzbudza we właścicielu wiele radości i jest zdecydowanie wyjątkowe, lecz pamiętajcie - kot nie robi tego bez powodu. Za taką czynność wasz pupil powinien zostać nagrodzony ulubionym przysmakiem! Zatem jeśli kiedykolwiek mieliście styczność z aportującym kotem możecie być przekonani, że w jego żyłach płynie psia krew.

2. PRZYCHODZI ZA KAŻDYM RAZEM, KIEDY GO WOŁAM
Od zarania dziejów, uznaje się koty za zwierzęta niezależne, chodzące własnymi ścieżkami. Wiele kotów wylegujących się w promieniach słońca na ulubionym drapaku nie ma w naturze schodzenia z niego, aby przyjść do swojego opiekuna, kiedy on go o to prosi. Istnieją jednak takie osobniki, które z premedytacją chcą zadowolić swojego właściciela. Wiedzą, że często płyną z tego korzyści w postaci pysznej karmy lub głaskania. Jeśli twój mruczek do ciebie przychodzi - wiedz, że jest to wyjątkowo rzadkie zachowanie. Psie zachowanie.

3. PODAJE ŁAPĘ
Kot podający łapę? Większość ludzi uważa, że ta komenda przypisana jest wyłącznie psom. I należy się z tym (prawie) zgodzić. Jedynie mały odsetek kotów potrafi to robić. Jednakże są wyjątki. Istnieją futrzaki, które na komendę "podaj łapę" kładą ją na naszej dłoni. Nauka jest dość skomplikowana i wymaga cierpliwości ze strony właściciela. Po opanowaniu tej komendy przez pupila śmiało można stwierdzić, że twój kot w poprzednim wcieleniu był psem. Ponadto wyszkolonym.


kotek


4. UCZY SIĘ SZTUCZEK
Przynoszenie zabawek w wyznaczone przez nas miejsca, picie wody z kranu, załatwianie potrzeb w toalecie lub stanie na dwóch łapach w celu dostania smakołyków - wszystkie te czynności, które futrzaki nabyły poprzez naukę, zaliczane są do sztuczek! Kot posiada ogromną inteligencję, która dorównuje inteligencji psa. Dowodem na to jest odnotowany rekord 24 sztuczek w minutę w oficjalnej Księdze Rekordów Guinnessa. Podium należy do "dachowca" o imieniu Didgo pochodzącego z Australii. Według japońskich naukowców, niektóre koty dorównują psom pod względem zapamiętywania i intelignencji. Więcej na ten temat możecie dowiedzieć się czytając artykuł "Szkolenie kota – czy warto? I jak to właściwie robić?". Jest to kolejny dowód na to, że twój kot w poprzednim wcieleniu był czworonogiem, lecz w tym przypadku szczekającym :)

5. POTRAFI... SZCZEKAĆ
Czy udało Wam się kiedyś nakryć waszego kota na "szczekaniu" ? A może do tej pory uważacie, że był to tylko sen lub przesłyszenie. Prawda jest taka, że psy i koty mogą być do siebie o wiele bardziej podobne, niż nam się wydaje. Nasze mruczki wydają dźwięki, które łudząco przypominają szczek psa. Może być to odgłos, który jest efektem frustracji kota, który nie może zapolować np. na ptaka czy muchę, ponieważ jest odgrodzony od nich szybą. Jednak istnieje też teoria, że "szczekające" koty były kiedyś psami!


A czy Wasze koty zachowują się jak psy? Koniecznie podzielcie się z nami w komentarzach lub wiadomościach prywatnych na Instagramie