Nadchodzi lato, czyli doskonały moment na wspólne spacery z kotem. Pogoda sprzyja wędrówkom, a to oznacza możliwość odkrywania nowych terenów. Niestety wiąże się to z niebezpieczeństwem, jakim są dla kota wszechobecne pasożyty. Kleszcze czyhające w krzewach i wysokich trawach czekają na swojego żywiciela. Na domiar złego wysokie temperatury sprzyjają ich rozwojowi, a jak wiemy- kleszcze są nosicielami groźnych chorób. Zagrożeniem dla naszego pupila są również pchły. Ich inwazja nie jest jednak uzależniona od warunków atmosferycznych. Z reguły do przejścia pcheł na kota dochodzi na skutek kontaktu ze zwierzętami już je posiadającymi. Jeśli twój kot nieustannie się drapie, przyczyną może być właśnie inwazja pcheł. Należą one do najpopularniejszych pasożytów i są wyjątkowo uciążliwe. W tym artykule podpowiemy jak uchronić kota przez tymi niebezpiecznymi pasożytami. 

Czym są kleszcze?

Kleszcze to niewielkie pasożyty zewnętrzne, należące do gromady pajęczaków. Różnią się między sobą, wyróżniamy z nich aż 900 gatunków, z czego w Polsce występuje około 25. Najpopularniejsze z nich to kleszcz pospolity i kleszcz łąkowy. Najbardziej aktywne są wiosną, w okresie od kwietnia do czerwca, i jesienią- od września do października. Dlatego każdy kot wychodzący powinien mieć zapewnioną całoroczną ochronę przed kleszczami.

Jaki środek na kleszcze dla kota?

W ofercie kotamy.com znajdziesz wiele różnych  preparatów na kleszcze u kota. Wybieraj spośród środków owadobójczych, a także odstraszających pasożyty. Najskuteczniejsze w walce z kleszczami są środki zawierające fipronil i flumetrynę. Ważnym faktem jest to, że u kotów nie wolno stosować preparatów z permetryną (skierowanych do psów) – są niebezpieczne i grożą poważnym zatruciem. Z kolei u kotów uczulonych na substancje czynne środków biobójczych, kociąt, ciężarnych i karmiących kotek czy zwierząt cierpiących na przewlekłe choroby warto zastosować łagodniejsze preparaty z olejkami eterycznymi lub dimetikonem. Trzeba jednak pamiętać o ich regularnej aplikacji. Krople na kleszcze zazwyczaj zapewniają kotu ochronę przez miesiąc, a czas działania obroży antykleszczowych wydłużony jest nawet do ośmiu miesięcy.

Preparaty na kleszcze dla kota.

Systematyczne stosowanie odpowiednich środków pozwala uchronić kota przed boreliozą i babeszjozą, najbardziej powszechnymi przenoszonymi przez kleszcze chorobami. Najlepiej  zaopatrzyć się w preparat przeciwkleszczowy dostosowany do potrzeb naszego pupila. Przybliżymy najpopularniejsze z nich:

Obroże przeciwkleszczowe dla kotów.
Zyskały swoich zwolenników ze względu na wysoką skuteczność. Obroże w trakcie używania uwalniają substancje czynne, które rozprzestrzeniają się na całej powierzchni sierści kota. Zapewniają stałą i nieprzerwaną ochronę przed kleszczami. Obroża na kleszcze nie ingeruje w organizm kota, jest bezpieczna dla zwierzaka. W naszej ofercie znaleźć można obroże: PESS BIO Obroża z olejkiem geraniowym i cedrowym dla kota, PESS Flea-Kil obrożę owadobójczą, a także OVERBIO PROTECTO PLUS dla kociąt. Największą zaletą obroży jest fakt, że nie musimy pamiętać o jej reaplikowaniu. Wystarczy założyć ją kotu i cieszyć się z  jej działania przez długi czas. Obroża ma jednak także dużą wadę. Może dojść do jej zerwania lub sytuacji, w której kot zaczepiając obrożą o przeszkodę nie będzie mógł się odczepić. Dlatego warto również przyjrzeć się preparatom w kroplach. 

Krople przeciwkleszczowe dla kotów.
Krople doskonale sprawdzają sę w trakcie kuracji przeciw ektopasożytom. To wygodny i skuteczny środek. Preparaty typu spot-on wchłaniają się do organizmu kota przez skórę. Na kotamy.com znajdziecie między innymi krople Pchełka, a także Frexin. Wygodna forma pipety z dawką, pozwala na aplikację odpowiedniej ilości preparatu. Substancja czynna zawarta w produkcie wnika w skórę i zaczyna działać natychmiastowo. Krople aplikujemy raz na kilka miesięcy na skórę wzdłuż kręgosłupa kota.

Usuwanie kleszczy ze skóry kota.

Poza używaniem preparatów, warto pamiętać o stałym kontrolowaniu skóry kota. Należy dokładnie oglądać pupila, który wrócił ze spaceru. Kleszcze uwielbiają żerować na cienkiej skórze, często przyczepiają się do uszu, pachwin i okolic oczu. Jeśli zobaczymy kleszcza na skórze kota, można samodzielnie usunąć go odpowiednią pęsetą. W naszym sklepie znajdziesz metalowe szczypce z plastikowym uchwytem. Jest to produkt wielokrotnego użytku, w prosty sposób pozbywa się "niechcianych gości”. Kleszcza łapiemy przy samej skórze i wyciągamy uważając, aby żadna jego część nie pozostała w skórze. Na koniec dezynfekujemy miejsce ugryzienia.

Choroby odkleszczowe.

Zarażenie większością chorób następuje po 24h od momentu przyczepienia się kleszcza, dlatego jego szybkie usunięcie zwiększa szansę na to, że kontakt z nim nie zaszkodzi kotu. Uważa się, że co trzeci kleszcz zakażony jest którąś z niebezpiecznych dla kotów chorób, dlatego należy zachować wszystkie środki ostrożności i zadbać o to, aby nasz pupil mógł cieszyć się wspólnymi spacerami.

Pchły u kota.

Pchła przyczepia się na stałe do kota i odżywia się jego krwią. Rozmnaża się w zastraszająco szybkim tempie. W przypadku inwazji pcheł ważne jest, żeby przeciwdziałać nie tylko dorosłym osobnikom, ale także usunąć jaja i larwy. Pchła w sierści kota jest nie do dostrzeżenia gołym okiem, a głównym objawem jaki powoduje jest swędzenie.  Inwazja pcheł może doprowadzić do znacznej utraty krwi, a w wyniku tego do anemii u kota. Kiedy pchła kłuje, wydziela ślinę, a zdecydowana większość kotów reaguje na nią alergicznie.

Jak skutecznie pozbyć się pcheł u kota?

Do tego celu służą różne środki: substancje Spot On do aplikacji między łopatkami zwierzęcia, a także spraye przeciwpasożytnicze. Na kotamy.com znajdziesz CHICO preparat przeciw pchłom, kleszczom i pasożytom. Składnikiem czynnym są substancje roślinne. Wykazuje także działanie bakterio-grzybobójcze. Nie wysusza skóry, łagodzi jej podrażnienia. Może być stosowany także u młodych kotów. Wypróbuj także krople Pchełka, czyli wygodny i skuteczny środek do ochrony i pielęgnacji oparty na działaniu olejków eterycznych pochodzenia naturalnego.  

Ochrona kota to odpowiedzialność.

Pasożyty u kota to nie tylko uciążliwy problem, ale także źródło potencjalnie niebezpiecznych chorób. Codzienna kontrola kociej sierści – najlepiej w ramach relaksującego głaskania, pozwoli na szybkie wykrycie niepożądanych lokatorów. Postaw na naturalne środki na kleszcze i zapobiegaj z góry!