Wyprawka dla kota - Jak przygotować się na kota w domu?

2023-03-03 20:49:00
Wyprawka dla kota - Jak przygotować się na kota w domu?

Przygotowanie się na przyjęcie kota w domu to ważny proces, który wymaga podjęcia pewnych kroków, aby zapewnić pupilowi bezpieczne i zdrowe środowisko. Dokładne przygotowanie się na opiekę nad kotem to ważny krok w zapewnieniu mu dobrego startu w nowym otoczeniu. To proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Warto pamiętać, że dobór odpowiednich produktów zapewni kotu komfort i bezpieczeństwo, a także ułatwi proces przystosowania się do nowych warunków. Wiemy, że przyjęcie małego kociaka do domu to ekscytujący moment, ale może być również stresujący dla niego i właścicieli. Jeśli właśnie przygarnąłeś kota i zastanawiasz się, co kupić dla niego na początek, ten artykuł przedstawi Ci kilka podstawowych rzeczy, których będziesz potrzebował do przygotowania wyprawki dla kota.

Wyprawka dla kota - lista:

 • Kuweta i żwirek - niezbędne do utrzymania czystości. Pamiętaj, że koty potrzebują odpowiedniej przestrzeni i dobrze dobranego podłoża, aby komfortowo zaspokajać swoje potrzeby fizjologiczne. Jeśli hodowca używał konkretnego rodzaju żwirku, warto mieszać ze sobą kilka rodzajów, aby stopniowo wprowadzać nowy. Najlepiej umieścić kuwetę w cichym i ustronnym miejscu, zapewni ona kotu prywatność i łatwiejsze utrzymanie czystości w domu
 • Miska na jedzenie i miska na wodę - najlepiej ceramiczne lub szklane, o płaskim dnie, łatwe do czyszczenia, niepodrażniające delikatnych wibrysów kota. Unikaj plastikowych misek niskiej jakości, ponieważ mogą one ulec uszkodzeniu lub łatwo się zarysować, co może prowadzić do nagromadzenia bakterii.
 • Karma dla kota - od pierwszych dni należy wybierać karmę wysokiej jakości, dostosowaną do wieku i potrzeb kota. Wybieraj mokre karmy dla kotów o wysokiej zawartości mięsa, tzw. wysokomięsne. Karmy powinny być wolne od sztucznych dodatków i zawierające tylko naturalne składniki.
 • Drapak - pomoże uniknąć uszkodzenia mebli w domu. Upewnij się, że drapak jest wystarczająco duży i wysoki. Musi on mieć odpowiednią wysokość, a także zapewniać stabilność, aby Twój kot mógł się wspiąć na niego i bezpiecznie drapać. Drapak powinien być miękki, a jednocześnie wytrzymały, aby kociak mógł swobodnie  ostrzyć pazurki bez ryzyka uszkodzenia ich.
 • Szczotka lub grzebień - czesanie kota to czynność, którą należy wykonywać regularnie, aby utrzymać zdrowie i piękny wygląd sierści kota. Dla kota o długiej sierści najlepiej sprawdzi się szczotka z miękkim włosiem lub grzebień z szerokimi zębami. Dla kota o krótkiej sierści lepsza będzie szczotka z krótkim włosiem lub gumowa rękawica.
 • Zabawki - koty potrzebują stymulacji umysłowej i ruchowej, więc warto kupić kilka zabawek. Należy pamiętać, że ich rodzaj powinien być dopasowany od charakteru i wieku kota. Warto wybierać tylko te, które są wykonane z bezpiecznych i trwałych materiałów. Zabawką może być wędka z piórami lub kawałkami materiału, kula na przysmaki, interaktywna plansza do zabawy, a także różnego rodzaju tunele, w których kot może się ukrywać.
 • Środki higieniczne - do pielęgnacji uszu, oczu i pazurów kota. Warto pomyśleć o preparatach, które pomogą w utrzymaniu zdrowia i czystości u kota. Koty rzadko potrzebują kąpieli, ale w razie potrzeby można je umyć specjalnym naturalnym szamponem dla kotów. Należy regularnie sprawdzać uszy kota i usuwać nadmiar woskowiny i brudu, używając specjalnych płynów lub chusteczek do czyszczenia uszu. Zaleca się regularne czyszczenie zębów kota za pomocą specjalnej szczoteczki i pasty do zębów dla kotów. Dzięki temu można zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego i chorób jamy ustnej. Regularne przycinanie pazurów kota jest ważne, aby zapobiec bolesnemu zaczepianiu się pazurków o przedmioty w domu. 
 • Koc lub legowisko - koty potrzebują swojego miejsca do spania, warto wybrać wygodne i miękkie legowisko lub koc. Zapewnij małemu kotkowi spokojne miejsce - warto wyznaczyć cichy, przytulny kącik, łatwo dostępny i z dala od zgiełku domowego.

Jak przygotować się na kota w domu?

Przyjmując małego kociaka do domu, warto pamiętać, że jest to duże wyzwanie i wymaga cierpliwości oraz troski o nowego członka rodziny. Z odpowiednim podejściem i wskazówkami, pierwsze dni w nowym domu dla małego kociaka mogą być łatwiejsze i bardziej przyjemne. Oto kilka wskazówek, jak przygotować dom na przybycie kota:

 • Zapewnij bezpieczne środowisko - upewnij się, że w pobliżu nie ma żadnych niebezpiecznych dla kota przedmiotów, takich jak ostre narzędzia, chemikalia lub pokarmy, które są toksyczne dla kotów. Przed adopcją kota warto zabezpieczyć mieszkanie przed uszkodzeniami, na przykład poprzez zakrycie przewodów elektrycznych.
 • Zadbaj o czystość - koty są bardzo czystymi sworzeniami, dlatego ważne jest, aby utrzymać czystość kuwety i legowiska. Regularne sprzątanie domu i usuwanie sierści z mebli i dywanów również jest ważne.
 • Pozwól kotkowi zwiedzać dom - warto pozwolić mu na stopniowe zwiedzanie domu i zapoznanie się z nowymi zapachami i dźwiękami.  Pozwól kotu na swobodne przemieszczanie się. Pozostawienie nocnej lampki w pokoju, gdzie kot śpi, może pomóc mu poczuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo. 
 • Przeznacz czas na socjalizację - warto poświęcić czas na socjalizowanie kociaka, czyli nauczenie go podstawowych zasad życia w domu, takich jak korzystanie z kuwety i jedzenie. Ustal regularne godziny karmienia - ustawienie regularnych pór może pomóc kotu w dostosowaniu się do nowego harmonogramu. Warto poświęcić czas na zabawę i interakcje z kotem, aby pomóc mu poczuć się bardziej komfortowo i zrelaksować w nowym środowisku.
 • Bądź cierpliwy - przystosowanie się do nowego domu może zająć kotu kilka dni lub tygodni, więc ważne jest, aby być cierpliwym i dać kotu czas na oswojenie się z nowym środowiskiem. Przygotuj się na zmiany - pojawienie się kota w domu oznacza wprowadzenie nowego członka rodziny, co wiąże się z pewnymi zmianami. Przygotuj się na to, że Twój dzień może wyglądać inaczej i będziesz musiał poświęcić czas na opiekę nad zwierzęciem.
 • Zwróć uwagę na zachowanie kotka - warto obserwować, jak zachowuje się kot w pierwszej nocy w nowym domu. Jeśli kot jest zestresowany lub niepokojony, warto zadbać o to, aby był otoczony zabawkami i innymi przedmiotami, które mogą mu pomóc się zrelaksować.

Mały kotek w domu- pierwsze dni

Pierwsze dni kota w nowym domu mogą być trudne, ale z odpowiednim podejściem i wskazówkami, można pomóc mu poczuć się bardziej komfortowo i przetrwać pierwsze trudne chwile. Pamiętaj, że każdy kot jest inny, więc ważne jest, aby dostosować przygotowanie do jego indywidualnych potrzeb i zachowań. Z odpowiednią opieką i uwagą, kotek szybko powinien poczuć się jak w domu.

W naszej ofercie znajdziesz produkty, które ułatwią Ci przygotowanie się na przybycie kota i pomogą zapewnić mu bezpieczne i przyjemne warunki życia w nowym domu.

Autor:Paulina