Jaki żwirek dla kota wybrać?

Koty domowe to fantastyczne i niezwykle czyste zwierzęta. Obok brudnej kuwety przechodzą z niezadowoleniem. Szybko znajdują inne miejsce na załatwienie swoich potrzeb. Jeśli nie chcesz, aby poszkodowane zostały Twoje łóżku lub kanapa, koniecznie zadbaj o porządek w kociej toalecie. Zdecydowanie zwiększy to komfort i jakość życia zwierzaka, a Tobie zaoszczędzi niepotrzebnych zmartwień. Ta praktyka pozwala również na bieżące monitorowanie stanu zdrowia oraz zapobiega nieprzyjemnym infekcją bakteryjnym. Odpowiednich rozmiarów kuweta, żwirek czy łopatka do usuwania nieczystości to prawdziwe niezbędniki w domu każdego mruczka.Zastanawiasz się, jaki żwirek dla kota będzie najbardziej korzystny dla wszystkich domowników? W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać rodzaj przystosowany do indywidualnych potrzeb oraz trybu życia.

Bentonitowy żwirek dla kota - uniwersalne rozwiązanie w przystępnej cenie

Produkty powstałe z bentonitu to jedna z najpopularniejszych opcji wykorzystywana przez właścicieli domowych futrzaków. Są niezwykle łatwe w obsłudze. Szybko się zbrylają, dzięki czemu kontrola stanu toalety oraz usuwanie nieczystości nie stanowią problemu. Jest to niezwykle istotne jeśli Twój pupil cierpi na problemy z układem moczowym lub trawiennym. Niebywały atut tego typu rozwiązania stanowi przystępna cena oraz struktura żwirku, która nie podrażnia łapek. Tego rodzaju artykuły dostępne są zarówno w wersji zapachowej, która dodatkowo redukuje nieprzyjemny odór, jak i bez. Decydując się na zakup bentonitu warto postawić na towar wysokiej jakości, taki jak żwirek Calitti​, który znacznie mniej przykleja się do łapek i w mniejszym stopniu roznosi po domu. Należy mieć na uwadze również istotny minus, jakim jest fakt, że produkt pyli znacznie bardziej niż inne żwirki. Zbliżoną propozycją jest zeolit, wykonany m.in. z bazy krzemianów.

Żwirek silikonowy - najlepsza opcja dla zabieganych właścicieli mruczków

Silikonowy ​żwirek dla kota to doskonały wybór dla osób, które nie chcą lub nie mogą poświęcić zbyt dużo czasu na porządkowanie kuwety. Ten rodzaj cechuje doskonała wchłanialność. W zależności od producenta oraz potrzeb fizjologicznych zwierzęcia, pozwala na skumulowanie moczu nawet z całego miesiąca. Stanowi opcję łatwą w utrzymaniu czystości. Konieczne jest jedynie usuwanie stałych nieczystości oraz mieszanie zawartości kuwety. Można tutaj zapomnieć o nadmiernym pyle. Konieczność wymiany żwirku sygnalizowana jest poprzez zmianę jego koloru, który zabarwia się od moczu.

Do wyboru dostępne są warianty w wersji zapachowej oraz antybakteryjne, co dodatkowo zwiększa komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Minusem wyrobu z silikonu mogą być jego ostrzejsze krawędzie, nieco mniej przyjemniejsze dla delikatnych łapek. Jest to jednak doskonały wybór dla osób, które dużo przebywają poza domem lub chcą ograniczyć sprzątanie do minimum.

Wysokiej jakości rozwiązanie dla dbających o planetę

Zależy Ci na ekologicznym asortymencie, wykonanym z naturalnych składników? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie kilka ciekawych propozycji!

Żwirek drewniany to produkt o przyjemnym zapachu, który doskonale absorbuje koci mocz. Po zmoczeniu granulki drewna rozpadają się, zmieniając tym samym w trociny i opadają na dno kuwety. Dostępne są również żwirki drewniane zbrylające. Warto zdecydować się na produkty w 100% naturalne, nie zawierające chemikaliów. Przykładem może być ​Cat’s Best Original​, który jest biodegradowalny i produkowany wyłącznie z odnawialnych surowców.

Równie ekologiczną opcją jest ​żwirek kukurydziany. Cechuje go lekkość oraz delikatny, naturalny zapach kukurydzy. Doskonale pochłania zapachy i szybko się zbryla. Jest delikatny dla kota, mało pylący. Odpady z kuwety należy usuwać na bieżąco, a całą jej zawartość wymieniać zazwyczaj raz na 2 tygodnie.

Inną naturalnym sposobem na utrzymanie czystości jest ​żwirek tofu​, wykonany z soi. Szybko ulega zbryleniu. Jest delikatny dla kocich łapek oraz bezpyłowy. Nieczystości należy usuwać na bieżąco. Samo tofu może pozostać w kuwecie nawet do miesiąca. Wszystko zależy jednak od potrzeb fizjologicznych kota. Istnieje możliwość wyboru opcji zapachowej lub neutralnej.

Jak zmienić żwirek na inny?

Nasz artykuł zainspirował Cię do zmiany? Chcesz przetestować inny żwirek dla kota, niż ten dotychczas używany? To świetnie, trzymamy kciuki, żeby zmiana była z korzyścią dla wszystkich domowników! Pamiętaj jednak, że Twój futrzany przyjaciel ma swoje upodobania, których nie należy zmieniać zbyt drastycznie. Nie oznacza to jednak, że zmiana jest niemożliwa. Należy jej dokonywać małymi krokami, tak aby nie narażać pupila na niepotrzebny stres. Dobrą praktyką jest dodawanie niewielkiej ilości nowego produktu do tego, z którego zwierzę już korzysta. Twój kociak będzie miał czas, żeby stopniowo poznać to, co nowe i przyzwyczaić się do zmiany. Warto postępować tak zwłaszcza w przypadku bardziej wrażliwych mruczków. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego stresu oraz strachu przed kuwetą. Pamiętaj, że zmiany mogą początkowo okazać się trudne, jednak w dłuższej perspektywie zwiększą komfort zarówno Twój, jak i kota.

Silikonowy dla zabieganych, drewniany dla dbających o planetę, bentonitowy dla szukających uniwersalnych rozwiązań w przystępnej cenie. Wiesz już, jaki żwirek wybierzesz dla Twojego futrzaka?